Dünya Süt Gününü Öğrenciler ile Kutladık.

Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı “Dünya Süt Günü”, 1991 yılında ülkemizde de kabul edilerek çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Süt ve süt ürünlerinin sağlığımız açısından önemini bir kez daha hatırlayıp, süt içmeyi ve süt ürünlerini tüketmeyi günlük alışkanlık haline getirmek için iyi bir fırsat olmakla beraber Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin bilincinin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi “Dünya Süt Günü” etkinlikleri kapsamında çeşitli dernekler, kuruluşlar, üniversiteler ve süt işletmeleri bölgesel olarak kampanyalar yaparak sütün önemine vurgu yapmaya çalışmaktadır.

İnsan yaşamının doğumundan ölümüne kadar tükettiği ve besinsel açıdan ‘mükemmel gıda’ olarak nitelendirilen süt ve süt ürünleri insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşımaktadır.

Süt ve süt ürünlerinin genel olarak faydalarına göz atarsak;

Süt ve süt ürünleri büyüme ve gelişmenin temel yapı taşlarını içermektedir.

Süt proteinleri, hücre ve dokuların oluşmasında önemli rol oynar, büyüme ve gelişmeyi sağlar

Vücudun birçok hayati fonksiyonunu sağlayan kalp, sinir ve kas hücreleri için gerekli unsurlara sahiptir.

Dişleri korur, Saç ve tırnak oluşumunda rol alır. Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur.

Beynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır

Kalsiyumun yanı sıra, potasyum, fosfor ve protein bakımından zengindir.

 Hücre dokularının oluşmasında, yıpranan kısımların yenilenmesinde önemli rol alır.

Çocuklarda kemik ve diş gelişimine yardımcı olur.

Cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını engeller.

Hayvansal kaynaklı gıdalar içerisinde C vitamini bulunan tek gıda maddesi olup bunların dışında daha bir çok faydalarıda vardır.

Süt ve süt ürünlerinin faydalarının bu kadar çok olmasına karşılık yapılan araştırmalar Türkiye’de bu besin grubunun tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu göstermektedir. Tüketilen bütün içecekler arasında ne yazık ki sütün payı sadece yüzde 9’dur.  Sütün çay, su ve özellikle gazlı içeceklerden sonra 4. sırayı aldığını görmekteyiz. Kişi başına yıllık içme sütü tüketimi ülkemizde sadece 24 litredir. Oysa bu miktar birçok Avrupa ülkesinde 100 litrenin üzerinde seyretmektedir.

Bu bağlamda toplumumuzun kanaat önderliği görevini üstlenen basın mensuplarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, değerli eğitimcilerimizin ve tüketicilerimizin desteği ile bu değerli gıdanın tüketiminin artırılmasını sağlamak hem bölge ekonomimizin hemde sağlıklı bireylerin gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır.

Sosyal vatandaşlık bilinciyle bize destek olacağınıza inanıyor, ilginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

01 Ağustos 2016

İlgili Terimler :